Kārtība mājās ir kaut kas pēc, kā tiecamies, taču bieži vien attopamies, ka īsti nezinām, kā to ieviest un, pats svarīgākais, kā panākt, ka kārtība ir ilgstoša un paliekoša. Pie mums DECCO CENTRS kvartālā viesojās zīmola “Dana ar kasti” radītāja Dana Gulbe un dalījās ar svarīgākajiem ieteikumiem, biežākajām kļūdām un efektīvākajiem risinājumiem, lai ikvienam izdotos ieviest paliekošu kārtību savās mājās.
Lai iegūtu vislabāko rezultātu, vēlams sākt ar motivāciju jeb saprast, kāpēc kārtība ir vajadzīga un ko tā dos tieši tev. Biežākie un patīkamākie ieguvumi ir sekojoši:
- Būtiski samazinās laiks, kas tiek veltīts ikdienas uzkopšanai un rūpēm ar sev piederošo.
- Pieaug labsajūta, prieks, drošības sajūta, esot mājās. Mājas patiešām kļūst par miera ostu, kurā tu esi noteicējs, nevis apstākļi pasaulē vai sabiedrībā.
- Pieaug produktivitāte un iespējas darīt to, ko mājās patiešām vēlies darīt. Nekārtība ir nomācoša un bieži apslāpē vēlmi nodarboties ar hobijiem, vingrošanu un citām sev svarīgām nodarbēm.
- Caur priekšmetiem varam nonākt pie dziļākas sevis izpratnes – kas man patīk, kāpēc, ko tas liecina par mani, manām attiecībām, izvēlēm un, iespējams, tās mainīt par labu sev.
- Tiek taupīti gan personīgie finanšu, gan planētas resursi, jo pirkumi un dzīvošana kļūst apzināta, nevis reklāmas triku vadīta.
- Trūkst fokusa. Darām visu uzreiz un neprotam koncentrēties uz konkrēto priekšmetu, atvilktni, plauktu.
- Slikta vai neesoša sistēma kārtības ieviešanā un darīšana tā, kā pierasts redzēt bērnībā, nevis tā, kā reāli strādā.
- Pārāk daudz neizmantotu, nevajadzīgu lietu. Nav jēgas kārtot to, ko nemaz negribi paturēt!
- Visu izņemt ārā! Izņemt no sākotnējās atrašanās vietas palīdz priekšmetus ieraudzīt jaunā gaismā un aptvert kopējo daudzumu.
- Atbrīvoties no liekā! Te aicinu izmantot, pirmkārt, nevis praktiskus, bet emocionālus un intuitīvus jautājumus. Vai šī lieta rada prieku? Vai gribu to lietot? Vai es to parasti intuitīvi un instinktīvi izvēlos? Ir svarīgi latiņu pacelt gana augstu un ļaut sev paturēt tikai to, kas ir patiešām vērtīgs, dārgs, nozīmīgs. Bailes, ka kaut kas pietrūks, un žēlums izmest ir normālas un dabiskas sajūtas, un tās ir jāņem vērā. Iespējams, ir kategorijas, kuras šobrīd vēl neesi gatavs šķirot! Tomēr jāapzinās, ka uz spēles likta mūsu labsajūta un tie ir tikai priekšmeti. Vai tiešām tie ir tā vērti, lai mēs upurētu dzīvi skaistās, tīrās, elpojošās mājās?
- Organizēt atpakaļ, izmantojot kastes, grozus, paplātes. Sakārtota māja ir sagrupēta māja! Kastes un grozi palīdz precīzi definēt atrašanās vietu pat pašiem mazākajiem priekšmetiem un atvieglo to nolikšanu vietā. Ieteicams izmantot etiķetes – tās palīdz organizēt loģiski, nevis vienkārši salikt nekārtību vairākās kastītēs. Etiķete liks definēt, kas kastē atrodas un palīdzēs šo kārtību uzturēt arī mājiniekiem.